چطور تجسم سازنده، سازنده‌ی زندگی ماست؟!
اموزش استفاده از تجسم خلاق و سازنده در قانون جذب

چطور تجسم سازنده، سازنده‌ی زندگی ماست؟!

با عرض سلام و ادب و احترام خدمت همراهان عزیز و گرامی وب‌سایت تخصصی آبگینه‌ساز.

همان‌طور که مستحضر هستید در صفحه مقالات سایت در حال انتشار آموزش‌های پایه‌ای و کاربردی قانون جذب هستیم. پیشنهاد می‌کنم اگر مقاله‌های قبلی را مطالعه نکردید، حتماً آن‌ها را بخوانید.

در این مقاله نیز قصد دارم شما را با یکی از آسان‌ترین و درعین‌حال کاربردی‌ترین تکنیک‌های قانون جذب آشنا کنم. تکنیکی به نام تجسم سازنده!

پس با من همراه باشید تا قدم‌به‌قدم یاد بگیریم چطور می‌توانیم با استفاده از این تکنیک، کیفیت زندگی خودمان را تا حد قابل قبولی بالاتر ببریم.

تجسم سازنده چیست؟

به نظرم برای انجام درست هر کاری ابتدا نیاز است که تعریف آن را به‌صورت درست بدانیم.

تجسم سازنده یا در اصطلاح عموم تجسم خلاق، یعنی با استفاده از تصورات ذهنی و تجسم اهداف، خودمان را به دنیای مطلوب خود نزدیک‌تر کنیم.

شاید افراد بیگانه با آموزش این تکنیک را صرف وقت تلف کردن بدانند؛‌ اما مطمئنم افرادی که وقت گذاشتند و به دنبال این آموزش در اینترنت آمده‌اند، هرگز این تکنیک‌ها را کوچک نمی‌شمارند و آن‌ها را امتحان می‌کنند.

لازم است در ابتدای مقاله به این نکته اشاره‌کنم که شاید انجام دادن این تکنیک برای برخی عزیزان سخت باشد. چون در حالت عادی یکی از نیمکره‌های مغز ما بر دیگری غالب است (مثل راست‌دست یا چپ‌دست بودن)

و اگر نیمکره‌ی منطقی غالب باشد کمی مقاومت‌های ذهنی بیشتر است. تنها راهش مقاومت شما در برابر مقاومت مغزتان است! مطمئن باشید که فقط چند دقیقه‌ی اول اذیتتان می‌کند و بعد بی‌خیال می‌شود!

حالا یک خبر خوشحال‌کننده! همه‌ی ما می‌توانیم به بهترین نحو، تجسم سازنده را انجام دهیم، چون قبلاً تجربه‌ی این کار را داشتیم! می‌پرسید کِی؟؟ در پاسخ می‌گویم در کودکی…

بیایید صادق باشیم و انکار نکنیم که همه‌ی ما در کودکی مقداری از زمانی که داشتیم را در دنیای تازه‌ای که برای خودمان تجسم می‌کردیم زندگی می‌کردیم:) چه‌بسا که همه‌ی ما دوست خیالی هم داشتیم!

پس زیاد تکنیک ناآشنا و سختی هم نیست؛ اتفاقاً بسیار شیرین و دلپذیر هست.. فقط باید مقاومت‌های ذهن منطقی را که ناشی از بزرگ شدن و بالغ شدن ما هست را تا حد ممکن خاموش‌کنیم.

چرا تجسم سازنده مؤثر است؟

حتماً در کتاب‌هایی که در مورد قانون جذب و روانشناسی موفقیت خوانده‌اید، این را متوجه شده‌اید که تقریباً تمام موفقیت‌هایی که در هرجای دنیا توسط هر شخصی به‌دست‌آمده، از قبل در ذهن او ساخته‌شده بوده و درواقع آن را تجسم کرده. حالا می‌خواهیم نگاهی بیندازیم به ساختار مغز انسان و ببینیم تجسم سازنده و تجسم خلاق ما چطور بر سیستم مغز و اعصاب اثر می‌گذارد.

شاید برای شما هم عجیب باشد که مغز انسان، تفاوت واقعیت و خیال را تشخیص نمی‌دهد! تعجب کردید؟! حق دارید. معمولاً همه تعجب می‌کنند. البته بعضی‌ها باور نمی‌کنند. اگر جزو این دسته از عزیزان هستید،‌ لطفاً یک لیموترش آب‌دار رو تجسم کنید… نمک روی آن بریزید… آرام آن را به سمت دهانتان ببرید و فشارش دهید. جه اتفاقی افتاد؟ به همین سادگی مغز شما گول خورد:) خب… وقتی تجسم سازنده این‌قدر سریع و عالی عمل می‌کند، چرا برای موفقیت‌هایمان بیشتر از آن استفاده نکنیم؟

تجسم سازنده چگونه باید باشد؟

بعد از توضیح مختصر در مورد چیستی تجسم سازنده، بد نیست الآن نگاهی کنیم به چگونگی انجام آن.

بدیهی است که تجسم سازنده هم مثل هر کار دیگر، اصول و گام‌هایی دارد که با انجام دادن ترتیبی آن‌ها می‌توانیم به حداکثر عملکرد آن دسترسی پیدا کنیم. حالا بیایید باهم این اصول را بدانیم.

اولین اصل که بهتر است قبل از انجام تجسم سازنده انجام دهیم، تن‌آرامی یا ریلکسیشن هست. مطالب آن به‌وفور در سطح اینترنت موجود هست اما برای انجام بهتر آن، روشی که خودم و مخاطبان حضوری‌ام استفاده می‌کنیم را به‌زودی در مقاله‌ای نوشته و منتشر خواهم کرد. در انتهای انجام این اصل، در بدن نباید هیچ‌گونه گرفتگی و خستگی باشد و تک‌تک سلول‌های بدن ما با حداکثر حجم و توان خود آماده‌ی انجام تجسم خلاق و سازنده باشند!

دومین اصل این است که باید لحظه‌ی رسیدن به هدف را مجسم کنیم، نه مسیر رسیدن به آن را!

یادمان باشد که کارکرد تجسم سازنده این است که غیرممکن‌ها و آرزوها را در ذهن خود، تبدیل به ممکن‌ها و اهداف بکنیم. پس باید کاری را که می‌خواهیم انجام دهیم را به نحوی تجسم کنیم که انگار آن را از قبل انجام داده‌ایم. چگونگی انجام فعلاً به ما ارتباطی ندارد. خداوند متعال آن را به‌صورت ایده‌های ناب به ما الهام خواهد کرد.

سومین اصل: لطفاً بعد از خواندن این جمله، چشم‌هایتان را ببندید و خودتان را در حال سخنرانی تجسم کنید.

خب… امیدوارم که این کار را انجام داده باشید. حالا لطفاً به سؤالی که می‌پرسم پاسخ دهید.

شما چه تصویری را دیدید؟

معمولاً پاسخ این است که خودمان را دیدیم که داریم سخنرانی می‌کنیم دیگه…

اما مطالعاتی که در علم ان‌ال‌پی یا برنامه‌ریزی عصبی-کلامی انجام شده است، این حقیقت را نشان می‌دهد که اثر تصاویر خود‌احساس بسیار بیشتر از تصاویر دیگر‌احساس هست. حالا این‌ها چیست؟

تصویری که احتمالاً شما هم آن را دیدید، دیگر‌احساس بود؛ یعنی از چشم ناظر بیرونی و به‌صورت یک فیلم آن را دیدید؛ اما تصویری که ما آن را می‌خواهیم، تصویر خوداحساس هست؛ یعنی باید از دریچه‌ی چشم خود دنیا را مجسم کنیم. فرضاً موقع سخنرانی ما هیچ موقع با چشم خودمان نمی‌توانیم خودمان را ببینیم. به‌جای آن، حضار در سالن، درب ورودی و گاهی اسلایدها را می‌بینیم. اگر سر خود را کمی پایین بگیریم نیز می‌توانیم بدن خودمان را نیز مشاهده کنیم.

همین یک اصل می‌تواند تحول عظیمی در نحوه‌ی انجام تجسم سازنده یا همان تجسم خلاق پدید آورد و حس خوبی که شما از انجام این کار می‌گیرید را چند برابر کند.

فضا و حالت مناسب چگونه است؟

در بخش آخر این مقاله می‌خواهم در مورد یک نکته‌ی کلیدی در تکنیک تجسم سازنده صحبت کنم. آن‌هم مکان مناسب برای انجام این تکنیک هست.

در ابتدای بخش این را بگویم که لطفاً ذهن خود را شرطی نکنید که فقط و فقط بتوانید در یک مکان خاص تجسم را انجام دهید! این‌ها فقط برای اوایل کار است که بتوانید آسان‌تر به ذهن خود متصل شوید. وگرنه یک مدت دیگر که در انجام این کار حرفه‌ای بشوید، حتی در حال انجام کارهای روزمره‌ی خود هم که باشید می‌توانید به نحو احسن تجسم سازنده را انجام دهید.

در ابتدا، اگر به حالت خوابیده تجسم را انجام دهیم برایمان آسان‌تر خواهد بود. سپس نشسته (به‌طوری‌که ستون فقرات ما صاف و بدون قوز باشد) و سپس زمانی که حداقل ۱۰ بار در این دو حالت تجسم خلاق را انجام دادیم، در حالت ایستاده هم برایمان ممکن می‌شود؛ اما خیلی روی حالت ایستاده حساب نکنید. وقتی کتاب‌های افراد موفق دنیا را بخوانید و یا در دوره‌هایشان شرکت کنید، شما هم متوجه خواهید شد که تقریباً هیچ‌کدام آن‌ها به‌صورت ایستاده این تکنیک را انجام نمی‌دهند و به دو حالت خوابیده و نشسته بسنده می‌کنند.

بهتر است در ابتدا، فضایی که برای انجام تجسم خلاق انتخاب می‌کنید کمی گرم باشد. نور خورشید نباید به‌صورت مستقیم به چهره شما بتابد که اذیت شوید. تا حد ممکن موبایل، تلفن و وسایلی که باعث می‌شود حواس شما پرت شود را از دسترس خود خارج کنید. نگران نباشید… کل این پروسه نهایتاً ۲۰ دقیقه طول خواهد کشید!

اگر حالت خوابیده را انتخاب می‌کنید باید کمر شما روی سطح صاف باشد. یادتان باشد که به روی شکم یا به پهلو نخوابید. چون انقباض‌هایی در عضلات بدن به وجود می‌آید که برخلاف اصل اول ما یعنی تن‌آرامی هست.

این مقاله را می‌خواهم با یک تمرین عملی به پایان برسانم. از شما خواهش می‌کنم همین الآن بعد از خواندن این جمله، قلم و کاغذی بردارید و موارد زیر را در آن بنویسید.

چه موقعی می‌خواهم اولین تمرین تجسم سازنده‌ی خودم را انجام دهم؟

کجا می‌خواهم اولین تمرین تجسم سازنده‌ی خودم را انجام دهم؟

چه هدفی را می‌خواهم تجسم کنم؟

قبل از تجسم، برای تن‌آرامی چه‌کار کنم؟ (می‌توانید یک قهوه بنوشید یا یک موسیقی بی‌کلام گوش دهید!)

سخن پایانی

قصد دارم این مقاله را با سخنی زیبا از مارک فیشر در مورد قدرت تجسم و تخیل به انتها برسانم.

“هنگامی‌که تجسم و منطق در مقابله باهم قرار بگیرند، تجسم پیروز می‌شود.”

 از شما عزیزان متشکرم که این مقاله را مطالعه کردید و تمرینات آن را حداقل یک‌بار هم که شده انجام می‌دهید!

با آرزوی سربلندی برای ایران و ایرانی

ایمانوئل آبگینه ساز

ایمانوئل آبگینه ساز هستم. مدرس و مربی روانشناسی موفقیت و قانون جذب. به مردم کمک می کنم تا با استفاده از قوانین الهی، آسان‌تر و البته سریع‌تر به خواسته‌هایشان برسند!

این پست دارد 4 نظر

پاسخی بگذارید

بستن منو
فقط برای افراد عمل‌گرا!

دانلود رایگان کتاب
"چکش قانون جذب"

کادرها را پر کنید و بلافاصله دانلود کنید!
دانلود می‌کنم.
close-link
×
×

سبد خرید